Chcesz porozmawiać?

Zadzwoń do nas (+48) 513 154 660

Nasze media społecznościowe

skaner kodów zebra li2208 dsg centrum

Rodzaje skanerów kodów kreskowych

Rodzaje czytników kodów kreskowych

Rodzaje skanerów kodów kreskowych. Kody kreskowe to odczytywalne maszynowo kody danych, które obsługują szeroki zakres aplikacji organizacyjnych i finansowych. Kody kreskowe są używane do śledzenia przesyłek, oznaczania cen detalicznych, zarządzania dokumentami finansowymi oraz do wykonywania wielu innych usług związanych z usługami w logistyce i organizacjach rządowych.

Duża liczba zakodowanych informacji może zostać przetłumaczona na symbole kodów kreskowych, a następnie zeskanowane i zdekodowane za pomocą różnych czytników kodów kreskowych. Istnieją cztery podstawowe typy czytników kodów kreskowych, które są zaprojektowane tak, aby spełnić określone zadania związane z odczytem i obiegiem informacji.

Kody kreskowe, takie jak choćby kody UPC, używają cienkich i grubych wzorów kresek do reprezentowania danych, podczas gdy bardziej złożone systemy kodowania, znane jako kody dwuwymiarowe 2D, wykorzystują skomplikowane wzorce bloków i układów do przechowywania dużej ilości informacji. Oba typy kodów kreskowych przechowują informacje odczytane przez skaner kodów kreskowych, który wykorzystuje oprogramowanie do konwersji informacji kodu optycznego na sygnał cyfrowy. Sygnał ten jest następnie przesyłany w celu wykonania innej funkcji, np. szybkiego wyszukania danych w bazie danych przedsiębiorstwa.

Poniżej zostały opisane cztery rodzaje czytników kodów:

  • Typu PEN, czyli długopisowy – Czytniki kodów kreskowych przypominają kształtem długopis, lub małe pióro. Taki czytnik kodów kreskowych składa się z diody LED i fotodiody w końcówce. Użytkownik przesuwa końcówkę nad kodem kreskowym, a dioda LED podświetla czarne i białe paski kodu. Fotodioda mierzy odbicia światła i jest w stanie określić szerokość i kolor (biały lub czarny) każdego słupka. Informacje te umożliwiają cyfrowy odczyt kodu kreskowego, a informacje są przesyłane do innego urządzenia w celu przetworzenia informacji.
    Czytniki kodów kreskowych tego rodzaju zostały zaprojektowane do trwałego, niedrogiego użytkowania przez jednego użytkownika, który może szybko skanować paczki lub inne przedmioty. Jednak z powodu drżenia i niedokładności użytkowania przez człowieka użytkownik może potrzebować trochę praktyki, aby udoskonalić skanowanie. Stosunkowo najrzadziej stosowane w dzisiejszych czasach.
  • Z głowicą laserową – Nieco bardziej zaawansowany niż poprzedni, ten typ skanera kodów kreskowych jest w stanie uzyskać dokładniejsze odczyty. W skanerze laserowym promień lasera zostaje wystrzelony w lustro wewnątrz mechanizmu skanującemu, a ono wykonuje ruch w taki sposób, że odbita wiązka lasera przechodzi przez kod kreskowy w linii prostej. Światło to odbija się od diody, która mierzy poziom odbicia. Odbicie to jest tłumaczone na cyfrowy odczyt. Skanery laserowe mogą być montowane w głowicy skanującej (OEM) lub mogą być częścią przenośnego urządzenia.
  • CCD – Urządzenie ze sprzężeniem ładunkowym (charge coupled device – CCD), znane również jako skaner LED, zawiera setki małych lampek LED ułożonych w jednym długim rzędzie. Światła te są kierowane bezpośrednio na kod kreskowy, a czujnik mierzy nie odbicie, ale napięcie światła otoczenia bezpośrednio przed każdą jednostką świetlną. Ten pomiar napięcia zapewnia cyfrowy odczyt kodu kreskowego. Jednostki CCD mogą być bardzo drogie, ale są bardzo dokładnymi i wszechstronnymi urządzeniami
  • Kamera 2D – Niektóre kody kreskowe nie składają się z białych i czarnych pasków, ale z białych i czarnych przestrzeni w dwuwymiarowym (2D) celu. Te dwuwymiarowe kody kreskowe nie mogą być odczytane przez standardowe urządzenia, ale pozwalają na wszechstronne kodowanie informacji, ponieważ mogą pomieścić i dostarczają znacznie więcej danych niż standardowy kod kreskowy. Aby odczytać te kody kreskowe, niezbędny jest skaner obrazu 2D. Urządzenia te wykonują cyfrowe zdjęcia kodu kreskowego, które następnie jest wysyłane do oprogramowania jako sygnał cyfrowy. Oprogramowanie następnie dekoduje informacje zawartą w kodzie.
100% zadowolonych klientów

Potwierdzone komentarzami

Szybka wysyłka

Wysyłka 1-2 dni robocze

Największa oferta

Czołowi producenci sprzętu

Bezpieczne zakupy

Przedpłata / Za pobraniem

Zadzwoń teraz